Czy drukarki 3D zrewolucjonizują sferę nauki, techniki, a może nawet inne płaszczyzny działalności człowieka?

Niedawno w internecie nadzwyczajnie głośno jest o drukarkach wykorzystujących trójwymiarową technologię. Na prawie każdej platformie i w każdym portalu informacyjnym z łatwością doszukamy się nowe, niebywałe zapisy wideo, na których takie sprzęty tworzą przestrzenne przedmioty, zaczynając od tych których używamy każdego dnia, po wytworzenie tak niewiarygodnych projektów, jak przykładowo w pełni działająca proteza dłoni.

drukowanie 3d
Na wstępie, spróbujmy dowiedzieć się jak to działa, jednak nie będzie to takie łatwe, ponieważ drukarka drukarce nie równa i odmian drukarek 3D jest wiele. Jedną z najbardziej znanych jest FDM, co oznacza osadzanie topionego metalu. Niezbyt przejrzysta nazwa, nieprawdaż? Oznacza to jednak „drukowanie” materiału ogrzanej do temperatury jej topnienia i przepychanie jej przez dyszę. Jednakże najlepszym na tę chwilę sprzętem budującym w trójwymiarze bezapelacyjnie jest drukarka 3D SLS. () Rozwijając skrót otrzymujemy technikę selektywnego spiekania laserowego,cechującą się spalaniem przez laser wielu niezwykle cienkich warstw materiału, w wyniku czego wytwarza on wybrane punkty.Potem nieutwardzony proszek należy usunąć i tak otrzymywany jest gotowy obiekt. Co sprawia, iż ten rodzaj drukarek przewyższa pozostałe? Co najważniejsze jest on znacznie bardziej precyzyjny, a także dający znaczniejszą swobodę jego używania. Niestety technika ta nie jest dostępna dla użytkowników prywatnych, a jedynie dla profesjonalnych laboratoriów technicznych.

wydruk 3d
Sprzęty te, a w szczególności drukarka 3D SLS, znajdują zastosowanie na prawie wszystkich polach działalności ludzkiej- przeczytaj więcej: na stronnę. Zaczynając od różnych przedmiotów wytworzonych z tworzywa sztucznego,takich jak modeli, prototypów, elementów innych maszyn, a kończąc na wytworach z czekolady i setek innych artykułów spożywczych. To jednak nie, ponieważ wszystko wskazuje na to, iż drukarka 3D SLS stanie się przełomowa, również dla medycyny. Dzięki technice trójwymiarowej, tworzone są obecnie protezy kończyn, a również różnego rodzaju tkanki, całkowicie zdatne do przeszczepów.

Jak widać drukarki wielowymiarowe rewolucjonizują znany nam świat, wpływając na wszystkie dziedziny naszego życia. Jednak część ludzi podkreśla, że mogą zostać one użyte do celów przestępczych, jak na przykład do produkcji broni przez grupy terrorystyczne. Być może, z tego powodu nie są one ogólnodostępne dla każdego, kto posiada pieniądze i chciałby posiadać drukarkę 3D.