Do jakich celów używane są drony? Czego na ten temat jeszcze musimy się dowiedzieć?

O dronach zapewne słyszał już niemal każdy. Jest o nich dosyć głośno ostatnimi czasy. Nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Są używane do wciąż większej ilości zadań. Weszły na rynki światowe przebojem oraz od tego czasu święcą tryumfy. Przyszłość i plany na wykorzystywanie tych urządzeń są wielkie i na pewno jeszcze będziemy słyszeć o nich często. Zatem gdzie są one popularne oraz do czego się ich używa?

koncert nakręcony dronem

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
O wykorzystaniu tego urządzenia do fotografowania oraz filmowania zapewne nie trzeba nikomu mówić. Do takich celów w naszym kraju wykorzystywany jest np. dron Phantom, zobacz specyfikację: www.dronlandia.pl/dji-phantom-4. Jest to tylko jedno z całej masy zastosowań, o których chyba słyszeliśmy wszyscy. Świadczy o tym z pewnością ilość firm świadczących usługi w zakresie fotografii lotniczej. Natomiast zapewne o zastosowaniu dronów w geodezji, fotogrametrii czy meteorologii nie słyszeliśmy za wiele. Może dlatego, iż w Polsce nie jest to za bardzo powszechne. Natomiast na przykład dron, jaki zrobili Amerykanie dla NASA służy do tropienia huraganów. Jest to natomiast urządzenie, które ma znacznie większe rozmiary od tych standardowych. Rozpiętość skrzydeł to około 35 metrów z tego powodu jest on raczej pod względem wielkości zbliżony do zwykłego samolotu.

Niektóre z modeli dronów na świecie wykorzystuje się w akcjach poszukiwawczych. Są przydatne szczególnie w nocy gdy można umieścić na nich kamerę termowizyjną. Są w stanie zbadać szybciej dany obszar aniżeli ekipa ratunkowa co jest szczególnie ważne chociażby zimą gdy czas ma ogromne znaczenie. Jak mowa o ratownictwie warto powiedzieć o dronie, który został stworzony w Niemczech i pozwala w szybkim czasie dostarczyć defibrylator do osoby poszkodowanej w wypadku lub kogoś kto dostał zawału. Można w ten sposób uratować życie dużej ilości osób.

Więcej marek kopterów znajdziesz na stronie: .

dron 3DR SOLO

Autor: Christopher Michel
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotne zastosowanie mają drony w nauce. Pokazuje to choćby użycie ich do badań archeologicznych. W krajach, gdzie dobowe różnice w temperaturze są dość duże, jak choćby w Arabii Saudyjskiej, można za pomocą kamery termowizyjnej odkrywać stare zabudowania i kamienne struktury znajdujące się pod ziemią. Jest tak gdyż pozostałości te nagrzane mocno w ciągu dnia ochładzają się o wiele wolniej niż gleba. Z tego powodu po zmroku kiedy temperatura się obniża, są one widoczne na nagraniu termowizyjnym jako cieplejsze plamy. W oceanografii na przykład wykorzystuje się innego typu drony, jakie poruszają się w wodzie. Tak, zapewne nie wszyscy wiedzieli, iż tego typu urządzenia też są dronami. Mogą one przeszukiwać głębiny morskie oraz odkrywać nieznane miejsca jak i stworzenia.