Od prostych drukarek do papieru do złożonych urządzeń drukujących trójwymiarowo

Wynalazki w dziedzinie technologii ciągle nas zadziwiają. Fachowcy wciąż pracują nad coraz to nowszymi rozwiązaniami upraszczającymi życie. Specjaliści ciągle polepszają istniejące już urządzenia, tak aby były jeszcze łatwiejsze w obsłudze oraz funkcjonalne. Przykładem takiego wynalazku jest drukarka.

drukarka 3d, druk 3d, model

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com
Premierowe urządzenia były dużych gabarytów, głośno działały oraz stanowiły wyposażenie jedynie dużych firm. W dzisiejszych czasach drukarka to sprzęty na które może zakupić każdy przeciętny obywatel. Dzisiejsze sprzęty zajmują mało przestrzeni oraz mają dobrą jakość wydruku. () Popularne domowe drukarki przekształciły się w drukarki wielofunkcyjne, dzięki czemu można nie tylko wydrukować grafikę, ale również wykonać kopię. Od czasu kiedy w sklepach zaczęły pojawiać się pierwsze modele drukarek upłynęło już mnóstwo czasu. W dzisiejszych czasach mamy na sklepowych półkach drukarki 3D. Drukarka 3D do metalu to najnowocześniejszy wynalazek tego typu. Pierwsze drukarki 3D do metalu zaczęły pojawiać się kilka lat temu i nie były wówczas ogólnodostępne. Aktualnie, każdy zamożny człowiek może sobie pozwolić na zakup domowej drukarki 3D do metalu- się. Pierwszą rzeczą powstałą dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu był model broni, z której można było strzelić kilka razy.

wydruk 3d, druk 3d
Technologia 3D to jedna z najbardziej rozwiniętych technologii. Jest wykorzystywana na przykład w przemyśle automotive, lotniczym, czy elektronice. Konieczne zaznaczenia jest użycie metody 3D w naukach medycznych do tworzenia na przykład implantów medycznych. Drukowanie 3D cechuje się się wysoką dokładnością oddania kształtów, szybkością tworzenia modeli 3D, a także wytrzymałością termiczną. Drukowane części posiadają duże wartości wytrzymałościowe.

Jak do tej pory specjalistyczne drukarki 3D robią furorę w gałęzi przemysłu, jednak to wyłącznie kwestia czasu kiedy będą ogólnodostępne. Inżynierzy będą pewnie zmierzać do dostosowania gabarytów oraz właściwości w celu przystosowania ich do potrzeb domowych. To kwestia zaledwie kilku, może kilkunastu lat, i drukarka 3D do metalu pojawi się również w naszych domach.