Aby rozpocząć karierę jako programista najważniejsza jest znajomość istoty wyłonionego języka programowania. Pierwszym działaniem jest szkolenie języka programowania i poznanie faz i części składających się na komponowanie oprogramowań. Dalszą wiedzę najprościej nabywać w praktyce, przeprowadzając konkretne obowiązki. Młodszy programator wspiera resztę zespołu w realizacji zadań, nierzadko przeprowadza funkcje które są powtarzalne, bądź polegają na wzorowaniu się na innych częściach aplikacji.
Źródło: http://www.flickr.com
Od młodszego programisty nie wypatruje się posiadania wiedzy specjalistycznej, lecz musi on znać podstawy języka, być w stanie wzorując się na innym kodzie sporządzać własne rozwiązania, oraz uzupełniać swą wiedzę. Programista Java zapisuje kod komputerowy, czyni to na podstawie specyfikacji schematu i w razie wątpliwości konsultuje się z szefem. Starszy programista zajmuje się zwykle kontrolowaniem prac, doborem technologii, bibliotek, także wybiegów.
Pisząc kod koncentruje się raczej nad wysokopoziomowymi rozwiązaniami i trudniejszymi zadaniami potrzebującymi głębszej wiedzy z danego obrębu. Osoba na tym stanowisku powinna dysponować sporym doświadczeniem i obyciem z używanymi technikami, powinien dysponować specjalistyczną wiedzą w większości obszarów. Brak zrealizowanych studiów o profilu informatycznym nie jest problemem, o ile osoba ma wiedzę i kompetencje. Jeśli ktoś pragnie rozpocząć pracę jako programista Java, to dla większości pracodawców najistotniejsze jest doświadczenie projektowe, również certyfikaty branżowe, jak również udział w różnych konferencjach it.
Źródło: http://www.flickr.com
Firma Oracle organizuje certyfikację w języku Java na kilku stopniach. Na początek należałoby mieć certyfikat jaki potwierdza znajomość podstaw Javy, albo który pokazuje, że podołamy w praktyce korzystać z języka Java i znamy jego zawiłości. Choć koszt jakiegokolwiek certyfikatu nie jest niski, to warto je otrzymać, aby potem otrzymać wyższe zarobki. Priorytetem w pracy programatora jest doświadczenie projektowe – zobacz wyzwania online. Liczą się przede wszystkim technologie z jakimi pracowaliśmy, także to, czy projekt był spełniany komercyjnie czy nie.