Z głową w chmurze – Cloud Computing, a więc nowoczesne przechowywanie danych

Jeśli korzystasz na co dzień z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox masz do czynienia z praktycznym wykorzystaniem tzw. cloud computing. Dzięki takiemu rozwiązaniu posiadamy całość naszych danych, fotografie oraz wszelkie zapiski zawsze w zasięgu ręki bez względu na urządzenie z którego w danym momencie korzystamy.

cloud computing, chmura

Autor: JD Hancock
Źródło: http://www.flickr.com
W najprostszym ujęciu, cloud computing a więc dane w chmurze, to sposób przechowywania i dostępu do danych jak i aplikacji przez Internet – bez rejestrowania tychże bezpośrednio na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. W jaki sposób to działa? W tradycyjnym, dotychczasowym podejściu, programy i aplikacje włączaliśmy oraz zapisywaliśmy lokalnie na dysku twardym. Dane w chmurze natomiast, zachowywane są na serwerach firm zewnętrznych takich jak Google i udostępniane użytkownikom jako usługa przez sieć. Dzięki czemu mamy do nich dostęp z jakiejkolwiek lokalizacji, z dowolnego sprzętu podpiętego do Internetu. Tak działająca funkcjonalność powoduje, iż dane w chmurze są rozwiązaniem szalenie wygodnym. odbiorca np. usługi Dropbox, płaci za dzierżawienie miejsca na serwerach firmy Dropbox. Nie ma więc przymusu zakupu osobistych serwerów np. centos server, aby zapisywać całość własnych danych tj. fotografie, video, muzykę.

chmura, dane, cloud computing

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Nie sposób nie wspomnieć, iż do rozwoju cloud computingu w znacznej mierze odcisnął swe piętno wzrost popularności technologii mobilnych – przede wszystkim smartfonów. Potencjał cloud computingu jest bardzo duży a sama technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Warto dodać, iż już nawet całe urządzenia codziennego użytku mogą być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, czyli laptop, którego system operacyjny działa w technologii cloud computingu. ma również dużą wartość nie tylko dla indywidualnych konsumentów ale także dla dużych firm. Stworzenie oraz utrzymanie złożonych aplikacji jest drogie i wymaga wielkich nakładów sprzętowych oraz ludzkich. Dzięki chmurze, można wyeliminować te aspekty ponieważ dane przedsiębiorstwo nie musi sama zarządzać całą technologią i oprogramowaniem. Całością kieruje firma (zewnętrzna, która udostępnia dane zapisane na przeróżnych modelach serwerów tj. centos server, przez sieć.