Co muszą mieć chłodziarki, aby można było tam trzymać przykładowo materiały łatwopalne?

Większość ludzi kupuje chłodziarki czy też zamrażarki po to, aby móc w nich przechowywać przeróżne produkty spożywcze. Są jednak również tego typu przyrządy, w których konstruktorzy przechowują o wiele bardziej interesujące przedmioty.
Przykładowo lodówka laboratoryjna czy też szafka chłodnicza umożliwiają bezpieczne magazynowanie substancji wrażliwych na temperaturę, materiałów wybuchowych (chłodziarki laboratoryjne z ATEX) i łatwopalnych.

lodówka laboratoryjna

Autor: Alterna
Mogą być one zaopatrzone w liczne funkcje zezwalające na optymalne magazynowanie wrażliwych próbek, substancji chemicznych i materiałów naukowych. Precyzyjny komponent elektroniczny umożliwia niezwykle precyzyjną regulację temperatury, a w złączeniu z efektywną izolacją oraz aktywnym układem chłodzenia, gwarantuje najlepsze warunki przechowywania. W asortymencie punktów sprzedaży, jakie specjalizują się w handlu takimi sprzętami, obecne są chłodziarki laboratoryjne oraz szafy chłodzące o drzwiczkach pełnych albo szklanych.
Komora w takich chłodziarkach laboratoryjnych może być wykonana z aluminium i ze stali nie rdzewiejącej zgodnej z DIN 14301. Zależnie od typu, materiałem stosowanym do budowy obudowy może być nierdzewna stal szlifowana albo blacha pomalowana proszkowo. Rozmiar takiego narzędzia jest uzależniona od konkretnej wersji, zasadniczo mogłyby one przypominać lodówki do zastosowań kuchennych, jednak mogą być przykładowo oszklone.

Co poniektóre wersje mogą być zaopatrzone w mikroprocesorowy sterownik ciepłoty PID z barwnym, znacznym (5,7”) ekranem dotykowym i proste i miłe dla użytkownika oprogramowanie. Zaletą tego rodzaju sprzętów jest możliwość przyłącza do sieci Ethernet (umożliwia złączenie mnóstwa urządzeń i sterowanie nimi z dowolnego komputera).